Wakacyjne albumy robię odkąd tylko poznałam scrapbooking. Mimo iż kartkowanie jakoś mi przeszło to tworzenie albumów z wakacyjnych wyjazdów to dla mnie zawsze świetna zabawa i wspaniała okazja do powspominania. Nie muszę chyba mówić że ten sposób gromadzenia wspomnień jest dużo lepszy niż przechowywanie zdjęć tylko w folderach na komputerze. Dlatego warto aby każdy (absolutnie każdy) wiedział jak można w łatwy i przyjemny sposób stworzyć swój Wakacyjny album – nawet jeśli z rękodziełem ma niewiele wspólnego.

Zapraszam na serię 3 postów dla totalnych laików pt.”Zrób sobie wakacyjny album”.

Baza czyli postawa albumu

Baza to szkielet naszego albumu, coś czego nie widać ale co tworzy całą konstrukcję. Bazą może być wiele różnych materiałów i sami decydujemy co ją stanowi. Na samym początku należy jednak zastanowić się nad rozmiarem i kształtem naszego albumu. Jeśli mamy sporo pięknych zdjęć i chcemy szczegółowo opisać naszą wakacyjną przygodę – polecam albumy w wielkościach a5 wzwyż. Natomiast jeśli chcemy zrobić sobie album z wypadu kilku dniowego na którym udało nam się zrobić kilka pięknych zdjęć, zalecam mniejszy format.

wakacyjny album

Kształt zależy od naszego upodobania, ja bardzo lubię prostokąty przy większych formatach, natomiast przy mniejszych sprawują się u mnie dobrze kwadraty lub prawie kwadraty.

Bazy proste do zdobycia

Bazą może być praktycznie wszystko! Zaczynając od bloku technicznego i brystolu, kończąc na zwykłych kopertach. Jest masa możliwości jeśli chodzi o bazy które są łatwo dostępne. Oto kilka przykładów:

  • brystol
  • blok techniczny
  • grubsze tektury tworzące tyły bloków do plastyki
  • koperty
  • torebki papierowe
  • co tylko przyjdzie Wam do głowy

Ogranicza Was tylko własna wyobraźnia 🙂

Bazy specjalistyczne

czyli takie typowo scrapbookingowe. Na rynku jest całą masa baz pod albumy. Najpopularniejszymi są te z beermat`y (tektura introligatorska), w różnych kształtach i o wielkościach. Oczywiście można też znaleźć droższe z różnego rodzaju polimerów itd, jednak ja polecam te beermatowe – ze względu na cenę i możliwości ich zakupu. Na rynku jest tego naprawdę sporo i wybór należy tylko do nas! Można zakupić same kawałki beermaty, można zakupić też już spięte spiralą lub kółkami bazy.

Przed następnym krokiem (Część 2 – Zakupy) zastanów się jakiej wielkości album będzie dla Ciebie odpowiedni i jak chcesz skonstruować jego bazę? A może wolisz kupić gotową bazę w sklepie? 

Poniżej przedstawiam linki do sklepów w których takie bazy można zakupić (z żadnym poniższym sklepem nie współpracuję a polecam bo je lubię ) 🙂

  1. Baza jak w albumie z Rodos : ECO SCRAPBOOKING
  2. Baza z beermaty zbindowana : ARTIMENO /PAPER CONCEPT
  3. Samodzielne karty z beermaty : PRZYDA SIE / SNIPART
  4. Kółka do spięcia albumu : PAPER CONCEPT

 

[pb_notice box_border_top_width=”0″ box_border_top_color=”FFFFFF” box_border_left_width=”1″ box_border_left_color=”E15274″ close_button_enable=”0″][pb_notice_first_line]Zapraszam na kolejna części kursu: [/pb_notice_first_line][pb_notice_second_line]Część 2 – Zakupy

Część 3 – Tworzenie[/pb_notice_second_line][/pb_notice]