fbpx

Zawsze, gdy mówię o mojej pracy, dostaję dwa pytania… nie, właściwie to trzy. Pierwsze to: „Co to jest brush lettering?”, drugie: „A do czego to potrzebne?” – i dzisiejszy artykuł będzie się skupiać na odpowiedzi na to konkretne pytanie. Trzecie pytanie – przypomniało mi się przed sekundą – to pytanie w stylu: „A da się z tego wyżyć?”. No cóż…

Czasem tak mam, że potrzebuję inspiracji, by zacząć działać. Ba, nawet nie czasem, a w większości przypadków. Dlatego dziś chciałabym Cię zainspirować do działania i praktycznego wykorzystania swoich umiejętności kaligraficznych.

Zanurkowałam na Instagramie w świat brush letteringu, by pokazać Ci ciekawe przykłady wykorzystania sztuki pisania pięknych liter w domu i nie tylko. Jeśli chcesz zobaczyć źródło linku bądź więcej prac danego autora, kliknij w zdjęcie. Zdjęcia tutaj przedstawione są na zasadzie udostępnienia.

1. Brush lettering i domowe dekoracje

Nie ma lepszego miejsca niż własny dom, by poszaleć z brush letteringiem! Wyobraź sobie wszystkie słoiki, pudełka, a nawet chlebak z własnoręcznie wykonanym napisem. Ważne, byś wybrała brush pen odpowiedni do danej powierzchni, a później już wystarczy uwolnić wyobraźnię. Satysfakcja gwarantowana, bo możesz sobie stworzyć unikatową kolekcję dekoracji, jakiej nie znajdziesz w żadnym markecie.

2. Brush lettering i specjalne okazje

Brush pen pozwoli Ci wyczarować istne cuda na zaproszeniach! Zwykła kartka urodzinowa też efekt „wow”, jeśli napiszesz brush penem choćby jedno słowo, ale za to jakie piękne. Od kiedy zajmuję się brush letteringiem, nie przepuszczam żadnej okazji, by napisać odręcznie życzenia. I wiesz co? Fajnie jest widzieć radość obdarowanej osoby, za każdym razem!

3. Brush lettering i sketchnoting

Zapiski z webinaru. Notatki z długiego wykładu. Zamiast zapisywać drobnym maczkiem kartki papieru, możesz stworzyć małe dzieło sztuki, które Twój mózg pokocha. Efekty? Szybciej zapamiętasz szczegóły i przyswoisz wiedzę. Testowałam to na sobie nie raz! Brush lettering świetnie uzupełnia sketchnoting i tworzenie map myśli.

4. Brush lettering i branża ślubna

Wśród uczestniczek moich warsztatów czy kursantek online są osoby, które zawodowo mają do czynienia z branżą ślubną. I tutaj jest ogromne pole do popisu dla Twoich umiejętności. Brush lettering może być Twoją tajną bronią przy wypisywaniu zaproszeń, menu i pewnie sama nie zliczę, ilu jeszcze ślubnych dekoracji. Może nawet sprawdzi się na balonach?

5. Brush lettering i nauka

Brush lettering jest przyjacielem studentek (i studentów chyba też). Z tego, co wiem, uprzyjemnia naukę anatomii człowieka, języka hiszpańskiego, a nawet wkuwanie pojęć z europejskiego prawa procesowego. Jeśli przed Tobą kolejna nocka w ramach sesji, może osłodzisz ją sobie pięknie wykaligrafowanymi notatkami?

6. Brush lettering i Instagram

Od tego punktu chyba powinnam zacząć! Brush lettering sprawdza się doskonale na instagramowych zdjęciach. Nieważne, czy prowadzisz konto związane z kuchnią wegańską czy uczysz technik organizacji pracy. Czasem mała karteczka z wykaligrafowanymi słowami potrafi zrobić robotę i przyciągnąć uwagę odbiorców. A czy nie o to nam wszystkim chodzi?

7. Brush lettering i… dobro, jakim się dzielisz

Jakiś czas temu zamówiłam torebkę. Ale się zdziwiłam, gdy w paczce znalazłam też lniany woreczek, a w nim dziesiątki malutkich karteczek pełnych miłych słów. Na każdy dzień tygodnia, a nawet miesiąca. Może prowadzisz sklep internetowy i Twoje paczki wędrują w świat? Spróbuj podkręcić wrażenia klientów, dołączając kartkę z wykaligrafowanym słowem „Dziękuję”. Na zdjęciu widzisz z kolei patent Sylwii na kreatywny kalendarz adwentowy.

8. Brush lettering i projekty graficzne

Zajmujesz się grafiką i tworzysz w Illustratorze, InDesign i Canvie? Odręcznie napisany element logo sprawi, że Twój projekt będzie niepowtarzalny w pełnym tego słowa znaczeniu. Z powodzeniem możesz go później zmienić do formy cyfrowej i wykorzystać w dalszych działaniach. Brush lettering może być Twoją supermocą, jeśli specjalizujesz się w grafice.

9. Brush lettering i domowe murale

Może Ciebie też korci czasem, by zmienić coś w domu i np. udekorować czymś kawałek białej ściany w kuchni? Możesz powiesić obrazek, a może… sama napiszesz coś fajnego? Duży, odręcznie napisany mural ozdobi również wnętrze Twojej kawiarni, kwiaciarni czy gabinetu. Brush lettering doskonale odnajduje się w dużym formacie.

10. Brush lettering i…

…co najmniej 10 kolejnych pomysłów 🙂 Sprawdzi się m.in. przy opisywaniu zdjęć w wyklejanych albumach ze zdjęciami. Wpraw w ruch brush pena przy pakowaniu prezentów, zacznij tworzyć plakaty, sięgnij po bullet journal. 

Jak widzisz, z brush letteringiem można nieźle poszaleć! Ciekawa jestem, który z pomysłów najbardziej przypadł Ci do gustu, a może masz jeszcze inny patent na wykorzystanie kaligrafii? Dodam tylko na koniec, że mimo dużej użyteczności brush letteringu, spotykam wiele osób, dla których jest on celem samym w sobie. Bo praca nad brush letteringiem zamienia się w formę relaksu, a nawet medytacji i to też jest w nim świetne.