fbpx

Gdy w 2016 roku, po raz pierwszy, sięgnęłam po brush pena, widzy na temat brush letteringu musiałam szukać na zagranicznych stronach. Popełniłam masę błędów, których byłam nie świadoma, a nawet był moment że chciałam się poddać i rzucić to wszystko w cholerę. Ale o tym innym razem, dziś opowiem o błędach, które popełniałam nagminnie, w procesie nauki.

Jeśli śledzisz moje poczynania to niektóre z nich nie będą dla Ciebie zaskoczeniem. Jestem bardzo ciekawa, czy też popełniałaś te błędy, czy może się ich ustrzegłaś

Brush pen to nie długopis

Podstawowym błędem, który prawie wyprowadził mnie z nauki brush letteringu, było pisanie brush penem jak długopisem. Pisanie ręczne a brush lettering, to dwie zupełnie inne czynności. Tak, w obu chodzi o literki, jednak nawet one się od siebie różnią. Dodatkowo, trzymanie brush pena jak długopisu, może Cie tylko zniechęcić do ćwiczeń, bo to co wykaligrafujesz, nie będzie podobne do tego, co chciałaś.

U mnie sprawa była jeszcze utrudniona, ze względu na moją leworęczność. Na szczęście wspomogłam się zagranicznymi kanałami Youtubowymi. Dzięki temu, poniszczyłam tylko moje dwa pierwsze brush peny, a reszta ma się dobrze do dziś

Zapomnij o tym że piszesz litery, podejdź do tego jak do rysowania liter, nauki malowania. Będzie Ci o wiele łatwiej, bo wtedy zaczniesz się uczyć narzędzia na nowo, a nie traktować jak stare, które już bardzo dobrze znasz.

brush lettering

Wiem, że to nie łatwe, ale wiem też, że możliwe

Za szybko

Za szybko chciało się efektów i za szybko chciało się manewrować brush penami. Ten błąd wiąże się po części z poprzednim punktem dotyczącym długopisów. Pisząc litery, jesteśmy przyzwyczajeni do szybkości z jaką używamy długopisów, ołówków czy innych markerów. A to przecież nowe narzędzie, nowe możliwości, ale też cały proces nauki przed nami.

Przypomnij sobie jak to było być w podstawówce i uczyć się liter na nowo. Jestem pewna że wtedy tak szybko nie pisałaś, przecież dopiero co się ich uczyłaś. Pisz powoli, jakbyś dopiero co poznawała litery

Odrywanie ręki

Ostatni już błąd, którym chcę się z Tobą podzielić. W brush letteringu bardzo ważne jest kontrolowanie linii do samego końca. Najgorsze co możemy zrobić to za szybko oderwać rękę od litery/słowa.

Wyobraź sobie, że piszesz słowo, skupiasz się nad nim bardzo i widzisz, że wyszło pięknie. Została Ci ostatnia prosta, z ekscytacji, niecierpliwości oraz przyzwyczajenia szybko malujesz ostatnią kreskę i niestety, nie jest ona ani cienka ani gruba.

Daj sobie czas i kontroluj linię do samego końca. Oderwij brush pen od kartki dopiero, gdy skończysz pisać całość (literę czy wyraz).

Jeśli dopiero zaczynasz naukę brush letteringu i weźmiesz pod uwagę moje wskazówki zamieszczone w tym tekscie, będzie Ci dużo łatwiej od samego początku.

Ćwicz Brush lettering
z kartami ćwiczeń