Gdy w 2016 roku, po raz pierwszy, sięgnęłam po brush pena, widzy na temat brush letteringu musiałam szukać na zagranicznych stronach. Popełniłam masę błędów, których byłam nie świadoma, a nawet był moment że chciałam się poddać i rzucić to wszystko w cholerę. Ale o tym innym razem, dziś opowiem o błędach, które popełniałam nagminnie, w procesie nauki.

Jeśli śledzisz moje poczynania to niektóre z nich nie będą dla Ciebie zaskoczeniem. Jestem bardzo ciekawa, czy też popełniałaś te błędy, czy może się ich ustrzegłaś 🙂

Brush pen to nie długopis

Podstawowym błędem, który prawie wyprowadził mnie z nauki brush letteringu, było pisanie brush penem jak długopisem. Pisanie ręczne a brush lettering, to dwie zupełnie inne czynności. Tak, w obu chodzi o literki, jednak nawet one się od siebie różnią. Dodatkowo, trzymanie brush pena jak długopisu, może Cie tylko zniechęcić do ćwiczeń, bo to co wykaligrafujesz, nie będzie podobne do tego, co chciałaś.

U mnie sprawa była jeszcze utrudniona, ze względu na moją leworęczność. Na szczęście wspomogłam się zagranicznymi kanałami Youtubowymi. Dzięki temu, poniszczyłam tylko moje dwa pierwsze brush peny, a reszta ma się dobrze do dziś 😀

Zapomnij o tym że piszesz litery, podejdź do tego jak do rysowania liter, nauki malowania. Będzie Ci o wiele łatwiej, bo wtedy zaczniesz się uczyć narzędzia na nowo, a nie traktować jak stare, które już bardzo dobrze znasz.

brush lettering

Wiem, że to nie łatwe, ale wiem też, że możliwe 🙂

Za szybko

Za szybko chciało się efektów i za szybko chciało się manewrować brush penami. Ten błąd wiąże się po części z poprzednim punktem dotyczącym długopisów. Pisząc litery, jesteśmy przyzwyczajeni do szybkości z jaką używamy długopisów, ołówków czy innych markerów. A to przecież nowe narzędzie, nowe możliwości, ale też cały proces nauki przed nami.

Przypomnij sobie jak to było być w podstawówce i uczyć się liter na nowo. Jestem pewna że wtedy tak szybko nie pisałaś, przecież dopiero co się ich uczyłaś. Pisz powoli, jakbyś dopiero co poznawała litery 🙂

Odrywanie ręki

Ostatni już błąd, którym chcę się z Tobą podzielić. W brush letteringu bardzo ważne jest kontrolowanie linii do samego końca. Najgorsze co możemy zrobić to za szybko oderwać rękę od litery/słowa.

Wyobraź sobie, że piszesz słowo, skupiasz się nad nim bardzo i widzisz, że wyszło pięknie. Została Ci ostatnia prosta, z ekscytacji, niecierpliwości oraz przyzwyczajenia szybko malujesz ostatnią kreskę i niestety, nie jest ona ani cienka ani gruba.

Daj sobie czas i kontroluj linię do samego końca. Oderwij brush pen od kartki dopiero, gdy skończysz pisać całość (literę czy wyraz).

Jeśli dopiero zaczynasz naukę brush letteringu i weźmiesz pod uwagę moje wskazówki zamieszczone w tym tekscie, będzie Ci dużo łatwiej od samego początku.

Ćwicz Brush lettering
z kartami ćwiczeń