Brush lettering to styl pisma podobny do kaligrafii. W każdej literze, wywierany jest większy nacisk przy liniach idący w dół i mniejszy przy liniach idących w górę. 

I właśnie ze względu na ten nacisk, zróżnicowanie tego nacisku, tworzenie grubszych i cieńszych linii – brush lettering jest powszechnie znany jako rodzaj kaligrafii nowoczesnej. 

brush lettering

Podstawową różnicą między kaligrafią klasyczną jest narzędzie. W brush letteringu wykorzystujemy brush peny lub pędzle (bo brush znaczy pędzel). Można by powiedzieć że jest to taka kaligrafia pędzelkowa. 

Jednak rysowanie liter pędzlem, jest dość kłopotliwe, dlatego powstały brush peny. 

Dlaczego warto nauczyć się brush letteringu?

Często dostaję pytania typu: „Piszę bardzo brzydko, czy to też dla mnie?” Odpowiedź brzmi TAK!

Brush lettering, jak i każda inna dziedzina kaligrafii, pomaga w ładniejszym kształtowaniu liter. Ćwiczymy nasze ręce i to właśnie nasze mięśnie po jakimś czasie, zapamiętują nowy kształt liter. Jeśli uważasz, że Twoje pismo jest brzydkie i nieczytelne, zabawa z literkami – jaką ewidentnie jest kaligrafia nowoczesna, pomoże Ci wypracować okrąglejszy kształty i wyraźniejsze linie.

Drugim powodem, dla którego warto sięgnąć po takie hobby, są jego relaksujące właściwości. Nic tak nie uspokaja, jak tworzenie napisów, skupianie się na każdej kreseczce. Na moich warsztatach, nigdy nie jest głośno, wszyscy są bardzo skupieni i relaksują się. Kaligrafia nowoczesna też świetnym sposobem na wspólnie spędzony czas ze swoim dzieckiem.

Jak zacząć przygodę z brush letteringiem?

Tak naprawdę, jedyną umiejętność, którą musisz posiadać by zacząć, to znać litery. Więc jeśli czytasz te słowa, zakładam, że je znasz 🙂 A jeśli zastanawiasz się , czy to zajęcie dla Twojego dziecka – to jest kryterium, które musisz wziąć pod uwagę.

Kolejną ważną sprawą, jest dobranie odpowiedniego brush pena. Wiem, jak łatwo się zrazić na samym początku, kupując nieodpowiedniego brush pena. Mój pierwszy brush pen tylko utwierdził mnie w przekonaniu, że nie umiem ładnie pisać. Na szczęście podeszłam do tematu jeszcze raz, tym razem z Pentelem Touch i przepadłam!

Gdy już wybierzemy dobrego brush pena, trzeba nauczyć się z niego korzystać, są 4 podstawowe zasady, których warto przestrzegać. Nie są one skomplikowane i wszystkie odpowiadają na pytania: jak chwycić, jak przesuwać, pod jakim kątem?

Potem, już tylko zostaje nam ćwiczyć! Najpierw wprawki potem małe literki 🙂 Żeby zobaczyć u siebie szybkie efekty, wystarczy ćwiczyć 10 – 15 minut dziennie!

Jeśli chcesz nauczyć się Brush letteringu, bez popełniania popularnych błędów, bez frustracji – że czegoś nie wiesz, Zapraszam Cię do nauki z moim e-bookiem „Brush lettering podstawy”. Gdzie znajdziesz między innymi:

  • Odpowiedź na pytanie: jak wybrać swój pierwszy brush pen?
  • Listę podstawowych ćwiczeń oraz karty ćwiczeń z małymi literami – każda litera posiada strzałeczki za którymi trzeba podążać.
  • Dowiesz się jakie błędy na początku popełniałam i jak ich nie powielać
  • Wiele praktycznej wiedzy oraz motywację do ćwiczeń.

Kim jestem?

Cześć!
Nazywam się Wiola
i jestem Poprawną Optymistką.

Od 3 lat uczę brush letteringu na warsztatach stacjonarnych, dzięki czemu zdobyłam doświadczenie, którym chcę się z Tobą dzielić.

Stworzyłam kurs online “Brush lettering dla początkujących” oraz napisałam e-book z podstawami.

Jestem leworęczna i od dziecka pisałam jak kura pazurem. Pokazuję, że niemożliwe, jest tylko w naszej głowie.