fbpx

Miewasz takie chwile, że myśl o podjęciu decyzji sprawia że umysł płata figle i choćbyś się bardzo starała, nie potrafisz tej decyzji podjąć? A nawet gdy podejmiesz (bo przecież trzeba!) to nie jesteś tej decyzji pewna? Jeśli tak, to mam ogromną nadzieję, że dzisiejszy wpis Ci w tym pomoże <3

Serce czy rozum

Najczęstszą trudnością w podejmowaniu decyzji jest dylemat: pójść za tym co serce mówi czy za tym co jest logiczne? Większość z nas niestety podejmuje decyzje oparte na logice. Dlaczego niestety? Ponieważ zauważalnym jest, że ludzie przestali ufać sami sobie. Przestajemy słuchać swojego „serca” idąc w stronę rozumu, który nie rzadko zawodzi.

Dlaczego słuchanie „serca” jest takie ważne? Ponieważ słuchanie „serca”, to tak naprawdę podążanie za swoimi uczuciami, przeczuciami i wewnętrznym głosem, naszą wrodzoną emocjonalną inteligencją. Za tym czego tak naprawdę chcemy MY a nie społeczeństwo/ szef/ rodzice… Życie płata nam różne figle, bywa nie do zniesienia, jednak tylko TY jesteś w stanie zmienić swoje życie – poprzez podejmowanie odpowiednich DLA SIEBIE decyzji. I nawet gdy te decyzje, są podszyte tylko logiką, powinnaś dobrze (lub akceptowalnie) czuć się z ich podjęcia.

 

Prawda jest taka, że nie musisz wybierać między „sercem” a „rozumem” – dlaczego masz rozdzielać te dwie rzeczy które są integralną częścią siebie? To tak, jakby zastanawiać się, czy wybrać wygodne buty czy ciepłą kurtkę. Dlaczego nie wybrać ich obu?

XXI w. – wiek technologii, karier, siedzenia online non stop oraz rozpłaszczania zadków od siedzenia przy komputerach. Jest to też wiek wege, slow food, slow fashion, slow life, gdzie na nowo odkrywamy nasz kontakt z naturą i prostotą. Największą bolączką jednak jest czas, którego nie poświęcamy sami sobie.

[pb_blockquote author=”OSHO”]…pokochaj siebie, bo jeśli nie pokochasz siebie, nie pokocha Cię nikt inny. Nie możesz kochać kogoś, kto nienawidzi siebie.[/pb_blockquote]

Jeśli nie kochasz siebie, nie ufasz sobie, nie szanujesz swojego czasu – jak możesz oczekiwać tego od innych?

podejmować decyzje

Poznanie siebie

Idąc dalej, jeśli chcesz kogoś dobrze poznać – spędzasz z nim jak najwięcej czas. Nie poświęcając czasu samemu sobie, nie masz szansy poznać i zaufać najważniejszej osobie. Siebie. Jak się to ma do podejmowania decyzji? Dedukcja jest prosta:

Nie poświęcasz sobie czasu → nie ufasz sobie → nie potrafisz podjąć odpowiednich dla siebie decyzji

Najprostszym sposobem do poznania siebie, jest zatrzymanie się w danym momencie i przyjrzenie się swoim emocjom. Przykład? Stoisz w korku od dłuższego czasu, samochody przesuwają się powoli, co czujesz? Gniew, rozżalenie, smutek? Dlaczego stanie w korku wywołuje w Tobie takie emocje? Czy dlatego że spieszysz się na spotkanie dla Ciebie ważne? Czy dlatego że spieszysz się, bo do tego przywykłaś?

Zadając sobie takie proste pytania, jesteśmy w stanie lepiej poznać samych siebie oraz wartości które nami kierują.

Jak podejmować decyzje?

Skoro już wiesz, jak ważne w tym wszystkim jest poznawanie siebie, mam dla Ciebie świetne ćwiczenie na podejmowanie decyzji z użyciem monety.

Wyobraź sobie że masz do wyboru dwie drogi „niebieska” lub „czerwona”. Weź do ręki monetę, reszka – niebieski, orzeł – czerwony. Rzuć monetą i sprawdź co wypadło. Dajmy na to, że wypadła reszka – sprawdź jak się z tym czujesz, czy jesteś szczęśliwa z tego wyboru losu? A może poczułaś się zdołowana? Nie analizuj, nie dopuszczaj umysłu – liczy się pierwsze wrażenie, które odczujesz po zobaczeniu wyniku losowania. Jeśli czujesz się z tą decyzją źle, to chyba sama już wiesz co powinnaś wybrać 🙂

Swoją decyzje „serca” zawsze obejmij „rozumem”. <3

 

Wierzę że ten sposób pomoże przynajmniej kilku osobom. Mi pomógł 🙂