fbpx

Trzęsąca się ręka sprawia, że linie które rysujemy brush penem stają się nierówne. Z czasem im więcej ćwiczymy – tym szybciej rysujemy litery i rzadziej zdarza się, że nasze linie są roztrzęsione. Wpływ na to ma zarówno stopień doświadczenia, jak i postawa ciała, którą przyjmujesz podczas ćwiczeń.

Nie ma w tym nic złego! Pamiętaj, że dopiero się uczysz, w końcu nabierzesz wprawy.

Dlaczego czasem linie są roztrzęsione? Wszystko zależy od mięśni. Jeśli mięśnie są spięte zbyt mocno to ręka się trzęsie. Eureka!

Mam dla Ciebie kilka rad, dzięki którym już od samego początku będziesz mogła rysować równe linie, mimo to, że jeszcze rysujesz je wolno.

Trzymanie łokcia i dłoni na stole

Sprawa jest prosta: jeśli nie oprzemy łokcia na stole to cała nasza ręka będzie się trząść. Przez to, gdy będziemy pisać i skupiać się na powolnych ruchach, aby nasza kreska była czysta, linia wyjdzie nierówno. Tak samo rzecz ma się z łokciem. Jeśli chcemy zrobić bardzo duży napis, albo zrobić szybką linie wtedy łokieć musi być w górze. W każdym innym przypadku trzymaj łokieć na stole. Dzięki temu przy powolnych ruchach linia będzie gładka.

brush lettering postawa

Postawa ciała

Wiemy już, że łokieć i ręka powinny być dobrze oparte, ale nie zapominajmy o całym naszym ciele. Nie tylko dlatego żeby później nie bolał nas kręgosłup ale dlatego, żeby nasze mięśnie były w dobrej pozycji bez napięć niepotrzebnych i Dzięki temu nie drżały. 

postawa ciała w brush letteringu

Mocny chwyt brush pena

Jeśli bardzo się skupiasz i bardzo chcesz, żeby wyszło Ci jak najładniej, możesz za mocno ściskać brush pen. Zwolnij uścisk, a od razu zobaczysz różnicę. Gdy zaciskamy pięści nasze mięśnie drżą. Szczególnie dotyczy to mięśni przedramienia, a to sprawia, że linie nie są czyste.

postawa w brush letteringu

Podsumowując, pamiętaj o swojej postawie za każdym razem, gdy ćwiczysz rysowanie liter. Nie tylko będą one prostsze, ale i Twój kręgosłup i mięśnie ręki Ci za to podziękują. 🙂

Kim jestem?

Cześć!
Nazywam się Wiola
i jestem Poprawną Optymistką.

Od 5 lat uczę brush letteringu na warsztatach stacjonarnych, dzięki czemu zdobyłam doświadczenie, którym chcę się z Tobą dzielić.

Stworzyłam kurs online “Brush lettering dla początkujących” oraz napisałam e-book z podstawami.

Jestem leworęczna i od dziecka pisałam jak kura pazurem. Pokazuję, że niemożliwe, jest tylko w naszej głowie.