Każdy blog potrzebuje czegoś co go wyróżni i czegoś co sprawi że będzie się na niego wchodzić chętnie i z uśmiechem na twarzy. Dziś przedstawię Ci podstawowe zasady które pozwolą Ci stworzyć spójny wizualnie blog.

Minimalizm

Zacznijmy od czegoś co nigdy nie wyjdzie z mody i zawsze będzie dobrze wyglądać. Minimalizm na blogu to coś bardzo pożądanego. Głównym tego powodem jest przede wszystkim przejrzystość i czytelność bloga. Nikt nie lubi gubić się w treści czy w wizualnej stronie bloga. Minimalizm w ostatnich latach ciągle króluje nie tylko na popularnych blogach ale i w naszym życiu codziennym. Dzięki niemu, czujemy się lżej a nasz umysł nie jest tak przytłoczony.

Dlatego bardzo polecam stworzenie naszej wizualnej strony blogowej bardzo minimalistycznie. Nie bez powodu ostatnim trendem (który de facto już bardzo długo króluje) we wnętrzach jest biel. Więc czemu by nie przerzucić tej bieli na nasze blogowe tło? Na białym tle wszystko wygląda bardziej wyraźnie i blog zyskuje sporo punktów wizualnych. Zresztą sama przyjrzyj się  blogom które przeglądasz. Białe tło ma moc!

Coś co zawsze mnie przeraża, głównie w blogach na bloggerze, to fakt przeładowanych pasków bocznych. Paski boczne powinny służyć do umieszczania najważniejszych i najbardziej przydatnych czytelnikowi elementów. Dlatego polecam przyjrzenie się swojemu sidebar`owi i sprawdzenie które elementy są tam naprawdę potrzebne. Nie róbmy z naszego bloga słupa ogłoszeniowego, to naprawdę odstrasza.

Fonty bloga

Jest to ważna o ile nie najważniejsza sprawa wizualna naszego bloga, dlaczego? Ponieważ to właśnie od fontu zależy czy blog będzie się czytać łatwo czy opornie. Jednak aby stworzyć spójny wizualnie blog potrzeba nam 2-3 fontów które będą ze sobą współgrać. W jaki sposób dobrać takie fonty? Już spieszę z pomocą.

Podstawową zasadą łączenia fontów jest łączenie fontów różnych kategorii, nigdy tej samej. Na przykład łączenie fontów szeryfowych z bezszeryfowymi, lub bezszeryfowych z „artystycznymi” (np. kaligraficzne).

spójność wizualna bloga

Jest to niezwykle trudne zadanie, jednak istnieją fantastyczne rozwiązania które nam ułatwiają tą kwestię. Jedną z nich jest strona Google Fonts. Jak powszechnie wiadomo, wszystkie fonty których używamy na naszych blogach, pochodzą właśnie z tej strony. Jeśli font znajduje się w tej bazie, nie ma problemu z zamontowaniem go na naszym blogu. Google posiada fantastyczne informacje na temat każdego z fontów i gdy tylko wybierzemy jeden, ten który ma zostać użyty na naszym blogu, na dole pokazuje się z jakimi fontami można go sparować.

Nie wybierajmy więcej niż 2-3 fonty. Najlepiej gdyby były one takie jak w nagłówku, logo i dodatkowo jeden font który będzie najlepszy dla naszego tekstu. Dlaczego? Bo fantastycznie wygląda dobrane logo do całości bloga, na tym właśnie polega tworzenie spójności wizualnej.

Kolory i ich dobieranie

Po dobraniu fontów przychodzi czas na dobranie kolorów do naszego bloga, jest to kolejne nie małe wyzwanie. Jednak bez tego nie powstanie spójny wizualnie blog. Jeśli masz już logo bądź baner blogowy, masz ułatwione zadanie. Wystarczy że wybierzesz kolory z logo i już masz swój profil kolorystyczny bloga. Tak, to takie proste. Natomiast jeśli nie masz swojego logo lub jest ono czarno białe, to sprawa jest troszkę trudniejsza. Oczywiście możesz skupić się tylko na tych dwóch kolorach (biały i czarny) jednak dodatkowy kolor, nie będący kolorem neutralnym, jest bardzo ważny dla rozpoznawalności bloga. Takim przykładem jest blog Pani swojego czasu – chyba każdy kojarzy ten odcień różu z którym się Olę identyfikuje. Dlatego warto troszkę poszaleć i chociaż jeden taki charakterystyczny kolor wybrać.

Doskonałym miejscem na znalezienie kolorów dobranych idealnie do siebie jest strona DESIGN SEEDS. Jest to blog na którym są dobrane kolorystycznie zestawienia z których bardzo często korzystam. Szczerze go polecam, bo ja sama nie wyobrażam sobie projektowania bez tej strony.

Spójny wizualnie blog

Minimalizm oraz odpowiedni dobór fontów i kolorów to połowa sukcesu bloga. Dobieraj to wszystko tak aby było spójne z tym co chcesz przekazać czytelnikowi. Jeśli twoim celem jest rozśmieszenie albo pozytywne nastawienie czytelnika, postaw na kolory które właśnie takie uczucia w Tobie wywołują. Jeśli natomiast chcesz być postrzegana jako ekspert prawniczy, zastosuj kolory bardziej stonowane. I pamiętaj o tym by logo/baner, pasek boczny , zdjęcia i wygląd bloga były spójne 🙂