W poprzednim poście, napisałam Wam wszystko co trzeba wiedzieć oraz mieć, aby rozpocząć swoją przygodę z kaligrafią nowoczesną. Dziś opiszę Wam i porównam moje stalówki i przybliżę Wam, które to stalówki dla początkujących.

Porównanie stalówek

Każda z tych stalówek jest inna, pisze inaczej, inaczej się ją naciska. Dlatego stworzyłam dla Ciebie specjalne, krótkie porównanie oraz pokazanie ich umiejętności.

  1. Joseph Gillott 1950 – jedna z moich trzech ulubionych. Jest mała, przez co nabiera mało tuszu, jednak nie sprawia to większych problemów. Jest również giętka i ostro zakończona, przez co można uzyskać zarówno cieniutkie kreski oraz grubsze. Jednak aby nią pisać, najpierw musiałam poćwiczyć obsługę stalówek, odpowiedni kąt nachylenia oraz nacisku – na Nikko G.
  2. Nikko G – To najostrzejsza stalówka jaką znam 😀 można się nią przeciąć! Bardzo fajnie się nią manewruje oraz jest sztywniejsza niż poprzedniczka. Jest to jednak jej duży plus, ponieważ ani razu nie zrobiłam nią kleksa <3 Szczerze polecam ją dla początkujących oraz dla tych którzy bez większego wysiłku chcą stworzyć piękne litery. Trzeba uważać, bo przez to że jest ostra, potrafi zrobić zadry w kartkach. Jednak jest to najlepsza stalówka dla początkujących jaką mam.
  3. Brause 361 – kolejna świetna stalówka dla początkujących. Jest bardziej giętka od Nikko G, ale nie tak giętka jak Joseph. Ostro zakończona, jednak nie tak jak Nikko. Bardzo fajnie się nią manewruje, tworzy piękne litery, grubsze niż Nikko.
  4. Brause Cito Fein – świetna stalówka dla wszystkich. Jest ona swego rodzaju wyjątkowa w mojej kolekcji. Różnica między grubą i cienką linią, jest ledwo zauważalna. Jej końcówka nie jest ostra, ma taką jakby kuleczkę. Przez co pięknie płynie po papierze, nie robiąc „zadr”.
  5. Brause 65 – na koniec stalówka, której do dziś nie potrafię obsługiwać 🙂 jest bardzo płaska, przez co tusz wycieka i robi plamy. Zdecydowanie nie polecam jej dla początkujących.

Gdzie kupić?

Nie jest to w żaden sposób wpis sponsorowany! Jednak mogę Wam chyba powiedzieć, że moje zakupy robię w Calligrafun.com – mają tam podobno jako jedyni w Polsce stalówkę Nikko G, którą naprawdę Wam polecam. Stalówki dla początkujących to trudny temat i bardzo personalny, jednak uważam że akurat ta stalówka, nada się dla prawie każdego <3

Dajcie znać jakich stalówek używacie  😀 może tym razem ja odkryję coś nowego?